You can now find ZITA at two addresses

Skryté škúlenie: ako vzniká a ako ho odhaliť?

Často sa stretávame s názorom, že ak nenosíme okuliare, tak je náš zrak v poriadku. A ešte častejšie v takýchto prípadoch odhalia naši optometristi rôzne nedokonalosti, napríklad aj skryté škúlenie, ktoré voľným okom nevidíme.

11. novembra 2024, Autor: Barbara Garaj, Foto: Martin Guniš

Škúlenie sa v optickom fachu nazýva aj strabizmus. Ide o poruchu spolupráce očí – jav, kedy sa osi videnia nepretínajú v rovnakom bode. Dôvodov, prečo škúlenie vzniká, je niekoľko - najčastejšie je to nerovnováha očných svalov, k vzniku môže prispieť aj nevykorigovaná refrakčná chyba, ako je krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus. Ďalšími príčinami môžu byť neurologické poruchy alebo úrazy v oblasti hlavy. Strabizmus sa môže vyvinúť už v detstve, ale niektoré formy sa môžu objaviť aj neskôr v živote.

Skryté škúlenie verzus zjavné škúlenie 

Škúlenie zaťažuje celý binokulárny systém, ktorý sa stará o spoluprácu očí. V praxi to znamená, že s väčšou únavou môže dochádzať k horšiemu videniu. Zrazu nevieme doostriť, pričom veľakrát rozostrenie nie je spôsobené dioptriami, ale samotným škúlením, ktoré hovorovo povedané – rozhasí naše oči. Ak prichádzajúce ťažkosti neriešime, náš zrak potrápi rozmazaný obraz a v najhoršom prípade až dvojité videnie. Škúlenie môžeme rozdeliť na dve hlavné kategórie: skryté a zjavné škúlenie.

Skryté škúlenie

Svoje pomenovanie dostalo preto, lebo ho nevidíme voľným okom a často si ani neuvedomujeme, že ho máme. Za bežných okolností sa skryté škúlenie neprejaví, pretože oči spolupracujú a očné svaly sú dostatočne silné na to, aby udržali oči v rovnom postavení. Náš očný aparát má rôzne mechanizmy, ktorými kompenzuje malé odchýlky škúlenia, avšak akonáhle sa tieto odchýlky začnú časom zhoršovať, tak naše mechanizmy už na ne nestačia a zlyhávajú. To môže viesť až k zjavnému škúleniu. Včasnou diagnostikou u nás v optike podchytíme problém a nastavíme ďalší proces. 

Zjavné škúlenie

Zjavné škúlenie je stav, kedy sú oči viditeľne nesymetrické. Pri pohľade na objekty je jasné, že jedno oko smeruje iným smerom než druhé. Škúlenie sa môže objaviť už po narodení alebo sa vyvinúť v prvých rokoch života, kedy sa ešte vývoj zraku neukončil. Z tohto dôvodu sa nemusí vôbec vytvoriť spolupráca očí a každé oko tým pádom funguje samostatne. Preto je so škúlením často spojená aj tupozrakosť. Laicky povedané, odchýlené oko mozog postupne vypne a prestane ho používať. Čím skôr zasiahneme, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť úspechu nastavenej liečby. 

Zjavné škúlenie môže vzniknúť však aj v dospelosti. Akonáhle dôjde k vzniku zjavného škúlenia po ukončení vývoja videnia, môže sa prejaviť dvojitým videním. To zasiahne naše vnímanie, ktoré ovplyvňuje schopnosť správne zamerať pozornosť na objekty, koordináciu pohybov a celkovú kvalitu zraku, čo vplýva na každodenné aktivity a psychickú pohodu. 

Odborné vyšetrenie optometristom

V rámci klasického vyšetrenia robíme v ZITE screeningové testy, ktoré odhalia problém so škúlením. Akonáhle zistíme, že za popisované ťažkosti môže škúlenie, dohodneme sa na hlbšom vyšetrení, kde podrobnejšie diagnostikujeme problém. Podľa konkrétneho typu škúlenia určíme vhodné riešenie. V prvom kroku je vždy nutné určiť správnu korekciu a následne zvážiť potrebu zrakového tréningu či prizmatickej korekcie.

Ak máte ťažkosti tohto typu, radíme vám s návštevou neotáľať:

  • problém so zameraním sa na predmety 
  • ťažšie zaostrovanie 
  • zvýšená únava 
  • bolesti hlavy 
  • časté migrény 
  • náklon hlavy 
  • dvojité videnie 
  • zhoršovanie príznakov na konci dňa

Myslite však na to, že skryté škúlenie sa môže prejaviť až v dospelosti, aj keď ste nikdy nenosili okuliare. Do akej miery je narušená schopnosť spolupráce očí zistíme až na odbornom vyšetrení zraku naším optometristom. Starajte sa o svoje oči a rezervujte si termín na vyšetrenie zraku v našej optike.