Vyšetrenie
Nielen vy, ale aj váš zrak si u nás v ZITE zaslúži špeciálnu pozornosť. Priamo v optike si naň posvietia skúsení optometristi tými najmodernejšími prístrojmi. Počas približne 50-minútového vyšetrenia vám okrem zrakovej ostrosti či hĺbkového videnia skontrolujeme aj suchosť očí a ich tlak.
Prečo je dobré nechať si
zrak vyšetriť?
Náš zrak sa mení a vývíja – závisí od veku, ale aj od podmienok, v akých pracujeme a žijeme. Preto je dobré ho minimálne raz za dva roky skontrolovať.
často žmúrite na detaily a odďaľujete si čítaný text či telefón
nevidíte ostro do diaľky, v šere či počas šoférovania
po celom dni vám slzia oči alebo máte pocit, že sú naopak suché
pri únave vidíte rozmazano a dvojmo
vaše aktuálne okuliare vám už nevyhovujú
Ako vyšetrenie
prebieha?
Je pre nás dôležité, aby ste sa u nás po celý čas cítili ako v bavlnke – aj pri vyšetrení zraku našim optometristom.
Priateľský rozhovor
Vyšetrenie odštartujeme rozhovorom, prostredníctvom ktorého zistíme, či váš zrak môže ovplyvňovať aj vaša zdravotná či rodinná história. Ak okuliare bežne nosíte, zmeriame ich dioptrie a skontrolujeme, či vám ešte stále slúžia tak, ako majú.
Zraková ostrosť
Len máločo dokáže tak zlepšiť život ako ničím nerušené vnímanie krásy sveta. Vyšetreniu, v ktorom preveríme vaše videnie do blízka i do diaľky, preto venujeme najviac času. Vďaka najmodernejším prístrojom zistíme o kvalite vášho videnia všetko na to, aby sme vám ho pomohli správne vykorigovať.
Koordinácia očí
Priestorové videnie
Aby sme sa mohli dobre orientovať v priestore a správne odhadnúť jednotlivé vzdialenosti, musia naše oči spolupracovať. Pri tomto vyšetrení si overíme, či vaše oči spolu tvoria dobrý pár.
Škúlenie
Ak sa spolupráca očí naruší, výsledkom je často škúlenie. Aj keď môže byť tak nepatrné, že o ňom ani neviete, môže vám spôsobiť neplechu – napríklad nadmernú únavu.
Suchosť očí
Zdravý slzný film slúži na ochranu očí, pričom jeho nedostatok nám môže spôsobiť nepríjemné pocity – napríklad rezanie, pálenie či slzenie. A tam to, žiaľ, nekončí. Preto sa uistíme, či je váš slzný film stále v poriadku.
Farebné videnie
Vidíte svet v jeho plnej farebnej škále? Zistíme aj to!
Vnútroočný tlak
Vďaka tomuto vyšetreniu vylúčime podozrenie na vysoký očný tlak. Ako aj ostatné vyšetrenia, aj toto je úplne bezbolestné a pre celkové zdravie vášho oka potrebné.
Pár rád na domov
Nakoniec vám ešte poradíme, čo vašim očiam prospeje a máme hotovo! Ak potrebujete, po vyšetrení môžete zvyšok času využiť na nájdenie toho pravého rámu. Aj v tomto Vám radi pomôžeme!
Čo môžeme odhaliť
počas vyšetrenia?
Krátkozrakosť
Ak máte problém zaostriť do diaľky, napríklad na titulky v kine či na tváre známych na ulici, môže ísť o krátkozrakosť. Ľahko ju však skorigujeme správnymi dioptriami!
Ďalekozrakosť
Ak vám pohľad do diaľky problém nerobí, no je pre vás ťažké rozoznať text či predmety vo vašej bezprostrednej blízkosti, pravdepodobne trpíte ďalekozrakosťou. Aj v tomto prípade vám pomôžu okuliare.
Astigmatizmus
Často sa prejavuje jemne zahmleným videním alebo pocitom, že vidíte akýchsi duchov. Dobrou správou je, že okuliare vedia astigmatizmus ľahko vykompenzovať. Treba ich však poctivo nosiť.
Presbyopia
Nastupuje väčšinou po štyridsiatke a odhalíte ju napríklad tak, že sa vám zrazu ťažšie sústredí na čítaný text alebo blízky predmet. Často môžete mať pocit, že sú vám vaše ruky akési “prikrátke”. Avšak žiaden strach! Aj presbyopiu vieme správne zvolenými dioptriami vykompenzovať.
Ako sa pripraviť na
vyšetrenie?
Ak ste doteraz nosili okuliare, prineste si ich na vyšetrenie so sebou. Poslúžia nám na porovnanie vašich doterajších dioptrií.
V prípade, že nosíte kontaktné šošovky, prosíme vás, aby ste ich mali mimo očí aspoň 4 hodiny pred začiatkom vyšetrenia. Ich používanie pred vyšetrením môže totiž skresľovať výsledky merania, čomu by sme sa radi vyhli.
Aký je rozdiel medzi
vyšetrením u očného lekára a
optometristom v očnej optike?
Aj keď sa obaja venujú našim očiam, každý z nich je odborníkom na niečo iné.
Správna korekcia zraku a jeho funkčnosť je doménou optometristov.
Špecialistov, ktorí na základe presných meraní korigujú zrak tak, aby ste lepšie videli. V prípade, že náš optometrista odhalí počas vyšetrenia vážnejšiu zrakovú vadu, neváha a posiela vás priamo k očnému lekárovi. Zo zásady tiež platí, že optometristi môžu vyšetriť zrak iba osobám starším ako 16 rokov. Mladistvých môže vyšetriť iba očný lekár.
Očný lekár sa na oko oproti optometristovi pozerá zoširoka – pomáha pri všetkých chorobách spojených s anatómiou či patológiou oka a rieši jeho komplexné zdravie.