ZITU od 2.4. nájdete na dvoch adresách, viac info tu

Filter proti modrému svetlu

Okuliare proti modrému svetlu na nás vyskakujú z každej strany. Dočítate sa však o nich aj veľa skreslených informácií. Ako na nás modré svetlo v skutočnosti vplýva?⁠⁠

28. októbra 2021, Autor: Zuzka Tvarošková, Foto: Jakub Čaprnka

Od svetla závisí naše celodenné fungovanie. Slnečné žiarenie vyžaruje plné spektrum viditeľných farieb od fialovej až po červenú. Intenzita v akej dopadajú do nášho oka sa počas dňa mení. K večeru prirodzeného zeleného a modrého svetla ubúda a naše telo tak vie, že je čas na spánok. Naopak ráno nás modro-tyrkysové svetlo opäť prebúdza.

Každá časť viditeľného farebného spektra, vrátane tej modrej, je pre nás dôležitá. Umelým osvetlením a digitálnymi obrazovkami sa ale denne vystavujeme oveľa častejšiemu a väčšiemu žiareniu modrého svetla, ktoré nášmu oku môže spôsobiť ťažkosti.


Viditeľné spektrum sa nachádza na vlnovej dĺžke 380 - 800 nm. Zhruba 30 % z viditeľného spektra tvorí modré svetlo. Nachádza sa na vlnovej dĺžke 380 - 500 nm. Modré svetlo sa delí na modrofialové (380 - 450 nm) a modrotyrkysové (450 - 500 nm). 


Modro-fialové svetlo je rizikové pre sietnicu oka a je dobré ho čiastočne filtrovať pri pozeraní do obrazoviek a pri umelom osvetlení. Naše oko ho totiž prijíma oveľa viac ako v minulosti. Ide o krátkovlnné svetlo s vysokou energiou. Dlhodobé vystavenie tejto časti modrého svetla môže viesť k väčšiemu riziku poškodenia buniek sietnice (makulárnej degenerácii). To sa najčastejšie prejavuje po 55. roku života. Je však dôležité, aby sme si oči chránili už dnes.

Modro-tyrkysové svetlo pre oči nie je nebezpečné. Cez deň sa ho neodporúča filtrovať. Zaisťuje pravidelný cirkadiálny rytmus (biorytmus bdenia a spánku) a je nevyhnutné pre udržanie bdelosti a koncentrácie. Počas dňa zlepšuje pracovný výkon, nabudenie a sústredenie. A za to by mu naozaj môžeme byť vďační. ;) Mali by sme sa ho však snažiť obmedziť pred spaním. Blokuje totiž produkciu melatonínu (hormónu spánku). Ak sa mu vystavujeme predtým, ako si ľahneme na dobrú noc, môže ovplyvniť kvalitu spánku. 

A teraz sa už dostávame k najrizikovejšiemu svetlu pre naše oči. Je dôležité, aby okuliare s filtrom na modré svetlo alebo (takzvané blue light okuliare) filtrovali vlnovú dĺžku okolo 435 nm. Tak ako nepotrebujeme odfiltrovať celé modré spektrum, nepotrebujeme, aby bolo odfiltrované na 100%, ale len čiastočne. 


Čo by ste mali vedieť o okuliaroch s modrým filtrom
Ak pracujete veľa za počítačom, odporúčame ako prevenciu investovať do okuliarov s modrým filtrom. Avšak tieto okuliare by ste mali naozaj využívať primárne pri pozeraní do obrazoviek alebo keď sa nachádzate v miestnostiach s výrazným LED osvetlením. Nepotrebujete ich nosiť počas vychádzky vonku. Pozor aj pri šoférovaní, vo večerných hodinách môžu spôsobovať odlesky v periférii skla. Niekomu to môže prekážať, niekto si to ani nevšimne. 

Na okuliare s modrým filtrom by si mali dať pozor napríklad grafickí dizajnéri, keď pracujú s farbami, keďže ich môžu trochu skresliť. 

Číre okuliare s modrým filtrom neovplyvňujú kvalitu spánku a cirkadiálny rytmus. Tieto filtre blokujú nebezpečnú časť modrého svetla pre našu sietnicu. Zatiaľ slúžia skôr ako prevencia, keďže miera škodlivosti modrého svetla sa stále testuje.

Ak potrebujete vyriešiť problémy so spánkom alebo sa chrániť vo večerných hodinách, na to vám pomôžu iba okuliare so špeciálnym výrazným filtrom zafarbeným do jantárovej alebo do červenej. Ale túto tému by sme už nechali na odborníkov na biorytmus. Ak pracujete večer na počítači alebo trávite čas na mobile či tablete, zapnite si nočný režim, ktorý vám obrazovku zatmaví do oranžova. Dnes ho už majú takmer všetky zariadenia.


Chránia správne našu sietnicu všetky okuliare s modrým filtrom?
Bohužiaľ nie. Lacné okuliare, na ktoré vás možno zasiahla reklama, nie vždy blokujú tú správnu vlnovú dĺžku okolo 435 nm. Preto sú často skôr marketingovým lákadlom ako by reálne pomáhali. Určite však nechceme hádzať všetkých do jedného vreca, existuje veľa dobrých predajcov. Odporúčame sa obrátiť na optiku, v ktorej veríte odborníkom.

V ZITE ponúkame sklá najvyššej kvality, ktoré s istotou blokujú iba tú naozaj nebezpečnú časť modrého spektra.