ZITU nájdete na dvoch adresách v Bratislave.  

Multifokálne okuliare alebo pracovné. Ktoré sú pre vás tie pravé?

25. novembra 2024, Autor: Barbara Garaj, Foto: Nora Sapárová

Po prekročení prahu 40 rokov prirodzene cítime, že nám zrak už neslúži tak ako kedysi. Naša očná šošovka stráca elasticitu, zrazu sú aj naše ruky akési prikrátke a máme problém zaostriť na blízku vzdialenosť. Odborne voláme tento jav presbyopia.

Navyše, v dnešnej dobe trávime viac času pred monitorom, tak ak ste sa našli v predchádzajúcich riadkoch, je možné, že vám už okuliare na čítanie nestačia. Ak naši optometristi potvrdia, že je to váš prípad, môžu vám odporučiť nosenie multifokálnych okuliarov alebo pracovných okuliarov. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Multifokálne okuliare

V našom staršom článku sme vám priblížili aj to, že multifokálne okuliare obsahujú v jednom sklíčku dioptriu do diaľky, na strednú vzdialenosť a do blízka. Prechod dioptrií vytvára takzvaný koridor, ktorého šírku ovplyvňuje hodnota prídavku na blízko a zároveň aj to, o aký typ multifokálu ide.

Platí rovnica, že čím je spracovanie dizajnu sklíčok kvalitnejšie, tým sa koridor rozširuje a bočné skreslenia sa posúvajú do okrajovej oblasti. Ak je teda koridor širší, na svet sa nám pozerá o to krajšie. Treba však myslieť na to, že skreslenia sa nedajú úplne odstrániť.


Prečo siahnuť po multifokálnych okuliaroch?

Tým, že v jedných okuliaroch nájdete kombináciu dioptrií, nemusíte striedať medzi dvoma pármi – na čítanie a do diaľky. Vystačíte si s jedným rámom a postupná zmena dioptrií vám umožní vidieť všetky pohľadové vzdialenosti. 

Preto ak vám po 40 pribudnú multifokálne okuliare, nemusíte sa ich báť. Dôležité je, aby ste okuliare pravidelne nosili a zvykli si na postupný prechod do takej miery, že bude pre vás prirodzený. Zo skúseností vieme, že adaptačné obdobie je individuálne a môže trvať približne jeden až štyri týždne. 

Máme pre vás aj pár tipov, ktoré vám počas tohto procesu môžu pomôcť:

- na danú vzdialenosť sa pozerajte vždy konkrétnou časťou skla – do diaľky vrchnou, na strednú vzdialenosť strednou a do blízka spodnou časťou, 
- pri pozeraní po priestore je potrebné otáčať viac hlavou ako očami, 
- prvé nasadenie odporúčame hneď ráno, keď ste vy a vaše oči oddýchnutí,
- nestriedajte staré okuliare s novými – predĺžite tým proces adaptácie.

Multifokálne okuliare sú univerzálne a vhodné na bežné nosenie. V niektorých špecifických prípadoch sa môže stať, že ak trávite denne niekoľko hodín pozeraním do obrazovky počítača, po čase pocítite diskomfort na strednú vzdialenosť. 

Môže za to malé zorné pole v strednej vzdialenosti, ale aj to, či pracujete s monitorom alebo notebookom, v akej výške máte umiestnený monitor a ako ďaleko od neho sedíte.Vtedy vám odporúčame radšej pracovné okuliare, ktoré sú skvelým doplnkom pre ľudí s multifokálnymi okuliarmi alebo s okuliarmi na čítanie. 

Pracovné okuliare

Pracovné okuliare fungujú na princípe dvoch vzdialeností – rozšírenej strednej, ktorá je vysunutá do hornej časti a blízkej, ktorá sa nachádza v dolnej časti skla. Diaľkovú vzdialenosť by ste hľadali len márne. Je totiž odstránená, a preto sú pracovné okuliare vhodné najmä na prácu s veľkým monitorom, kde využívate hornú časť skla.

Stalo sa vám, že s okuliarmi na blízko nevidíte dobre na monitor? Znamená to, že medzi vami a obrazovkou je väčšia vzdialenosť, na ktorú sú už čítacie okuliare príliš silné a pri pozeraní vás ťahajú oči.

Na to, aby sme si v takýchto situáciách nespôsobovali zbytočné ťažkosti, potrebujeme ideálne dvoje okuliarov. Jedny na prácu s monitorom a druhé zvlášť do blízka. Aby ste sa vyhli takémuto striedaniu, existuje riešenie v podobe pracovných okuliarov.

Aj pri nosení pracovných okuliarov platí niekoľko zásad. V prvom rade by sa mali používať iba na vzdialenosť, na akú boli vymerané. Vrchná časť je prispôsobená na monitor a spodná časť na čítanie. Ak sa budete s pracovnými okuliarmi prechádzať v priestore alebo pozerať do diaľky, môže sa vám točiť hlava a budete mať nepríjemný pocit.

Ako zistím, že potrebujem pracovné okuliare?

Na odbornom vyšetrení optometristom nastavíme typ korekcie podľa vašich potrieb. Je dôležité vedieť, ako fungujete počas dňa a akú máte profesiu. Najčastejšími adeptmi na pracovné okuliare sú ľudia po 50, ktorí už nosia minimálne okuliare na čítanie alebo už majú multifokálne okuliare. A preto pracovné nikdy nebudú vašimi prvými okuliarmi, slúžia skôr ako doplnok k tým, ktoré už nosíte.

Rezervujte si termín vyšetrenia a ak budete vhodným kandidátom na multifokálne či pracovné okuliare, naši optometristi vám predstavia vhodné riešenia.