Od 1. apríla dočasne zatvárame optiku na Živnostenskej. Tešíme sa na vás v Pradiarni.

Okuliare proti modrému svetlu: ochrana zraku v dobe digitálnej

4. júna 2025, Autor: Monika Floreková, Foto: Jakub Čaprnka, Nora Sapárová

Modré svetlo je akýmsi spoločníkom našich dní. Tvorí súčasť viditeľného spektra svetla, kde nájdeme aj ďalšie farby, ako červená, oranžová, žltá, zelená, indigová a fialová. Keď sa tieto farby spoja, vytvoria biele svetlo.

Najprirodzenejší zdroj bieleho svetla je slnečné žiarenie, ale v posledných rokoch sa upriamuje čoraz viac pozornosti na jeho umelé zdroje. Patria medzi ne displeje digitálnych zariadení – počítače, monitory, smartfóny, tablety, ale aj LED osvetlenie. A keď pred obrazovkami trávime niekoľko hodín denne, oči si to jednoducho začnú pamätať.

Modré svetlo a jeho účinky

Modré svetlo má krátku vlnovú dĺžkou, okolo 380 – 500 nm, a vyššiu energiu. Modré svetlo sa ďalej delí na:
- modrofialové s vlnovou dĺžkou 380 až 450 nm,
- modrotyrkysové s vlnovou dĺžkou 450 až 500 nm.

modry_filter

Vystavovanie našej sietnice kratším vlnovým dĺžkam svetla tvorí základ takzvaného nebezpečenstva modrého svetla a prispieva k fototoxicite alebo citlivosti na svetlo.

Modrofialové svetlo môže do určitej miery ovplyvniť sietnicu oka. Táto tenká vrstva buniek pokrýva vnútornú zadnú časť oka, zachytáva svetlo a premieňa ho na nervové signály, ktoré sú následne odosielané do mozgu. Vďaka tomu dokážeme vnímať obraz a vidieť svoje okolie.

Vysoká koncentrácia a dlhodobé pôsobenie modrofialového žiarenia na naše oko sa môže podielať na vzniku makulárnej degenerácie. Zvyčajne sa začína prejavovať po 55. roku života. Napriek tomu, odporúčame chrániť svoj zrak pred modrofialovým svetlom už skôr. Je však dôležité, aby okuliare proti modrému svetlu filtrovali predovšetkým rizikovú vlnovú dĺžku okolo 435 nm.

modry_filter


Modré svetlo môže mať rôzne účinky a najčastejšie môžeme pociťovať:
- Únavu očí alebo digitálny zrakový stres – Podľa štúdie od Mayo Clinic zažíva problém s očami až 69 % používateľov počítačov či notebookov. Ak obrazovky používame v práci a doma dlhodobo, naše oči môžu byť časom unavené, suché alebo podráždené.
- Problémy so spánkom – Nadmerné vystavovanie sa modrotyrkysovému svetlu pred spaním, môže ovplyvniť náš cirkadiánny rytmus, teda rozladiť naše vnútorné hodiny. Tento typ svetla potláča, najmä vo večerných hodinách, tvorbu melatonínu, ktorý potrebujeme na reguláciu spánku.

Ako sa chrániť pred modrým svetlom?

Okuliare proti modrému svetlu
Medzi populárne pomôcky patria okuliare proti modrému svetlu. Obsahujú filter, ktorý odráža alebo pohlcuje želanú časť svetla. Odporúčame ich všetkým, ktorí trávia pred obrazovkou viac ako 2 až 3 hodiny denne.

Filter sa dáva na dioptrické aj nedioptrické okuliarové šošovky a majú jemne žlté sfarbenie s modrým odleskom. Výrobcovia skiel však postupne upravujú technológiu tak, aby bolo toto sfarbenie čo najmenej viditeľné.

Už teraz sú na trhu dostupné okuliarové šošovky, ktoré majú len minimálne zafarbenie. Pri výbere je potrebné myslieť aj na vašu profesiu, hlavne ak pracujete s farbami, aby nevznikli farebnostné skreslenia.

modry_filter
modry_filter

Digitálna hygiena
Hoci sú okuliare proti modrému svetlu najčastejšou pomôckou, nemali by sme zabúdať ani na digitálnu hygienu. Veľmi účinné je pravidlo 20-20-20, teda každých 20 minút sa pozrieť na 20 sekúnd na objekt vzdialený 20 stôp, čo je približne 6 metrov. Pomáha aj zníženie jasu obrazovky a pred spaním si určite prepnite mobil a notebook do nočného režimu.

Malé zmeny ako prvé krôčiky
Unavené oči, ktoré pozerajú väčšinu dňa do obrazovky, ocenia aj dostatok prirodzeného svetla a displej v správnej výške a vzdialenosti od očí, čo je približne 50 až 70 centimetrov. Netreba zabúdať ani na pravidelné vyšetrenie zraku, pretože únavu môžu spôsobovať aj nedokorigované refrakčné chyby alebo neaktuálna korekcia.

modry_filter
modry_filter

Stále však myslite na to, že okuliare proti modrému svetlu nerobia zázraky na počkanie. Slúžia skôr ako vhodná prevencia, keďže miera škodlivosti modrého svetla sa ešte stále testuje. No aj vďaka nim doprajete očiam trochu oddychu a doprajete si aj vo svete obrazoviek krajší pohľad na svet.