Vyšetrenie u optometristu krok za krokom

14. júla 2025, Autor: Monika Floreková, Foto: Jakub Čaprnka
Možno si pamätáte ten pocit, keď ste ako dieťa po prvýkrát vkročili do očnej ambulancie. Vôňa dezinfekcie, veľké prístroje, neznáme pohľady. A teraz, roky neskôr, stojíte pred dverami očnej optiky a rozmýšľate, čo vás na vyšetrení zraku čaká.
Nech vás na vyšetrenie priviedla bolesť hlavy, syndróm krátkej ruky alebo len prevencia, nemusíte sa ničoho báť. Postaráme sa o to, aby ste mali z návštevy našej optiky ten najlepší zážitok.
Čo vlastne robí optometrista?
Optometrista je odborník na meranie a kontrolu zraku. Jeho úlohou je zistiť, ako vaše oči fungujú v každodennom živote – či dobre zaostrujú, ako spolupracujú, či sa neunavia príliš skoro.
Vyšetrenie optometristom trvá 50 minút a okrem zrakovej ostrosti skontrolujeme aj spoluprácu očí, topografiu rohovky, suchosť očí a ich tlak.


4 kroky pre krajší pohľad na svet
1. Pohodlne sa u nás usaďte
Náš spoločne strávený čas odštartujeme rozhovorom. Zistíme, či na váš zrak vplýva aj zdravotná či rodinná história a ak nosíte okuliare, určite si ich zo sebou doneste. Zmeriame ich aktuálnu dioptriu a skontrolujeme, či ešte stále robia vašim očiam radosť.
2. Základné merania
Pomocou špeciálnych prístrojov najprv nahliadneme do vašich očí. Pozrieme sa na ich dioptrický stav, skontrolujeme vnútroočný tlak s prihliadnutím na hrúbku rohovky.
Skontrolujeme čírosť vnútroočnej šošovky, vytvoríme mapu povrchu vašej rohovky a preveríme jej pravidelnosť, ale uistíme sa aj, či je váš slzný film v poriadku.
3. Kontrola zrakovej ostrosti
Na vyšetrení, ktoré obsahuje aj staré známe čítanie písmeniek, preveríme vaše videnie do diaľky aj do blízka. Tejto časti sa venujeme najdlhšie a zistíme o kvalite vášho videnia všetko na to, aby sme vám ho pomohli správne vykorigovať.
4. Spolupráca očí
Okrem klasického vyšetrenia sa zameriame aj na spoluprácu očí. Tá je potrebná na presnú koordináciu pohybov očí, čo je kľúčové pre zrakovú ostrosť, sledovanie objektov a čítanie.
Okrem toho je potrebná na to, aby ste sa mohli dobre orientovať v priestore a odhadovať vzdialenosti. Ak oči netvoria dokonalý pár, môže vzniknúť škúlenie. Hoc úplne nepatrné, no aj tak môže spôsobovať napríklad nadmernú únavu a prípadne až rozdvojenie obrazu.
Záver a odporúčania
Počas celého vyšetrenia vám naši optometristi a optometristky všetko zrozumiteľne vysvetlia. A na záver ešte aj poradia, čo vašim očiam prospeje. Či už to budú očné kvapky alebo zmena korekcie, so všetkým vám radi pomôžeme.
A čo ak nemáte žiadny problém?
Aj keď sa môže zdať, že vidíte stále rovnako, nie je to úplne tak. Zrak sa mení a vyvíja. Vplýva na neho náš vek, ale aj podmienky, v akých pracujeme a žijeme. Preto si nezabudnite dať svoje oči minimálne raz za dva roky skontrolovať.
Niekedy je však lepšie prísť na vyšetrenie skôr. Určite s návštevou neotáľajte, ak sa pristihnete, že žmúrite na detaily a odďaľujete si text alebo telefón, nevidíte ostro do diaľky, prevažne v šere, napríklad počas šoférovania, na sklonku dňa vám slzia oči alebo sú naopak veľmi suché, prípadne pri únave vidíte rozmazane až dvojmo.